Futsal

Futsal on spordiala, mis sarnaneb jalgpallile. Seda mängitakse sisekohtadel kahe meeskonnaga, kus kummaski on viis mängijat. Selle nimi on lühend futebol de salao, mis tähendab portugali keeles "toajalgpalli", või fútbol de sala, mis on sama hispaania keeles. Futsal on kõige populaarsem Lõuna-Ameerika riikides, näiteks Brasiilias, Argentinas ja Uruguays. Kuid seda mängitakse ka paljudes teistes riikides.

Mänguväljak on 38-42 meetrit pikk ja 20-25 meetrit lai. See on lühem ja kitsam kui jalgpalli puhul. Mänguväljak on tehislik ja sile, erinevalt jalgpalli murust. Mängu mõlemad poolajad on kakskümmend minutit pikad, mis on lühem kui jalgpallis tavapärane 45 minutit. Mängijad, kes rikuvad reegleid, võivad saada kollase või punase kaardi.

Uruguay mees Juan Carlos Ceriani tegi mängu 1930. aastal. Reeglid tehti Sao Paulos, Brasiilias. Maailmameistrivõistlused toimusid 1971. aastal Rio de Janeiros, Brasiilias. Esimene futsali maailmameistrivõistlus toimus 1989. aastal Rotterdamis, Madalmaades. Alates 1992. aastast peetakse iga nelja aasta tagant maailmameistrivõistlusi. Brasiilia on võitnud neli, Hispaania ülejäänud kaks. 2016. aasta suveolümpiamängudel Rio de Janeiros mängiti esimest korda futsali.

Mehed, kes mängivad futsali oma riigi eest, Argentina (valge) ja Brasiilia (kollane).Zoom

Küsimused ja vastused

K: Mis on futsal?

V: Futsal on spordiala, mis sarnaneb jalgpallile, kuid mida mängitakse kõval väljakupinnal. See on kõige populaarsem Lõuna-Ameerika riikides nagu Brasiilia, Argentina ja Uruguay, kuid seda mängitakse ka paljudes teistes riikides.

K: Mitu mängijat on ühe võistkonna kohta?

V: Igas võistkonnas on korraga väljakul viis mängijat. Igas meeskonnas võib olla kuni üheksa asendusmängijat.

K: Kui pikad on mängu poolajad?

V: Futsalmängu poolajad on mõlemad kakskümmend minutit pikad, mis on lühem kui tavaline 45 minutit kestev jalgpallimäng.

K: Mis juhtub, kui mängija rikub reegleid?

V: Kui mängija rikub reegleid, võib ta saada kas kollase või punase kaardi, sõltuvalt sellest, kui tõsine oli tema rikkumine. Kui ta saab punase kaardi, siis ei saa ta selles mängus enam mängida ja tema meeskond peab mängima ühe mängijaga vähem kahe minuti jooksul või seni, kuni teine meeskond lööb värava.

K: Kui suur on väljak võrreldes jalgpalliga?

V: Futsalimängude väljak on lühem ja kitsam kui jalgpalliväljak; selle pikkus on 38-42 meetrit ja laius 20-25 meetrit.