Jäähoki

Jäähoki on spordiala, mida mängivad kaks meeskonda jääl. Mängijad kannavad jalas uiske ja saavad väga suurel kiirusel üle jää uisutada. Neil on käes hokikepp, millega nad lükkavad, löövad või söödavad jääl ketta. Mängijad löövad värava võrku, väravavahid püüavad neid peatada. Igas võistkonnas mängib korraga kuus mängijat, kuid terve võistkond koosneb üle 20 mängija. Igas võistkonnas on korraga jääl 2 kaitsjat, 3 ründajat ja väravavaht. Kui mängija rikub reeglit, määrab kohtunik karistuse ja mängija peab 2-4 minutit karistusalas istuma. Kui mängija istub karistusalas, peab tema meeskond mängima ilma temata ja jääl on vähem mängijaid, kuni karistus on lõppenud.

Jäähoki on väga tuntud ja populaarne Kanadas, Venemaal, Rootsis, Soomes, Tšehhi Vabariigis, Ameerika Ühendriikides, Lätis ja Slovakkias. Enamik maailma parimaid mängijaid mängib National Hockey League'is (NHL), kuhu kuulub 31 meeskonda Ameerika Ühendriikides ja Kanadas. Need meeskonnad on jagatud 2 konverentsi ja 4 divisjoni. Põhihooajal mängivad nad 82 mängu. Iga meeskond kohtub üksteisega umbes 3 korda. Aasta lõpus püüavad nad võita Stanley Cupi. Teine populaarne hokiliiga on Kontinental Hockey League (KHL), kus on meeskonnad Venemaal, Kasahstanis, Lätis, Valgevenes, Slovakkias, Hiinas ja Horvaatias. Põhja-Ameerikas mängivad naised Kanada naiste hokiliigas ja Lääne naiste hokiliigas. Põhja-Ameerikas ja Euroopas on meeste hoki palju populaarsem kui naiste hoki. Hokit mängivad nii mehed kui ka naised olümpiamängudel ja maailmameistrivõistlustel. Jäähoki sai Kanadas alguse 19. sajandil. On olemas kahte liiki karistuslööki: Suur ja väike. Moll on põhiline, mille kohtunik mängu ajal välja kuulutab ja mängijad peavad minema karistusalasse kaheks minutiks. Major on siis, kui mängijad kaklevad omavahel või kui keegi on teinud midagi väga ohtlikku. Enamasti visatakse mängijad mängust välja, kuid kakluse korral saavad nad ainult 5 minutit karistusalas. National Hockey League'is (NHL) on neli kohtunikku. Kaks liinitõrjujat ja kaks peakohtunikku. Ainult peakohtunikud võivad määrata karistuse. Nad on äratuntavad oranži käevõru järgi. Põhiliigas on mäng jagatud kolmeks 20-minutiliseks perioodiks. Väikeses liigas võib aeg olla iga kategooria puhul erinev. Iga periood algab pärast kohtumist. Face-off on siis, kui kaks võistkonda on positsioonil ümber face-off ringi. Seejärel laseb kohtunik keskel mängivate mängijate vahele korvi. On 6 erinevat positsiooni: keskkaitsja, paremkaitsja, vasakkaitsja, paremkaitsja, vasakkaitsja ja väravavaht. Mäng on lõppenud pärast ükskõik millise kohtuniku vilet. Pärast vilepuhumist peatub aeg. Igas meeskonnas võib olla maksimaalselt 20 mängijat, sealhulgas kaks väravavahti, kellel on tsoon, mida kaitsta. Igal võistkonnal on üks kapten ja kaks või kolm abikaptenit. Jää on jaotatud kolmeks tsooniks. Iga tsoon on tähistatud joontega. Kesktsoon on kahe sinise joone vahel ja võistkondlikud tsoonid on ühe sinise joone ja jää otsa vahel. Joonemängija võib vilistada kahel põhjusel: jääl ja offside'ile. Jääl on see, kui mängija viskab ketta tsooni enne, kui ta ületab punase joone (keskjoone), ja offside on see, kui mängija siseneb tsooni enne seda, kui see, kellel ketta on, siseneb koos sellega.

JäähokimängZoom
Jäähokimäng

Küsimused ja vastused

K: Mis on jäähoki?

V: Jäähoki on spordiala, mida mängivad kaks meeskonda jääl. Mängijad kannavad uiske ja kasutavad hokikeppe, et lükata, lüüa või passida kettaid jääl, et lüüa väravaid vastase meeskonna väravavahi vastu.

K: Mitu mängijat on kummaski meeskonnas?

V: Igas meeskonnas on üle 20 mängija, kusjuures korraga mängib kuus mängijat - kaks kaitsjat, kolm ründajat ja üks väravavaht.

K: Mis juhtub, kui mängija rikub reeglit?

V: Kui mängija rikub reeglit, määrab kohtunik karistuse ja mängija peab 2-4 minutit karistusalas istuma, samal ajal kui tema meeskond mängib ilma temata.

K: Kus on jäähoki populaarne?

V: Jäähoki on väga tuntud ja populaarne Kanadas, Venemaal, Rootsis, Soomes, Tšehhis, Ameerika Ühendriikides, Lätis ja Slovakkias.

K: Millised on mõned jäähoki profiliigad?

V: National Hockey League (NHL) koosneb 32 meeskonnast Põhja-Ameerikas ja Euroopas; seda peetakse üheks parimaks profiliigaks. Lisaks on olemas ka Kontinental Hockey League (KHL), kus on meeskonnad Venemaal, Kasahstanis, Lätis Valgevenes Slovakkias Hiinas ja Horvaatias; samuti Kanada naiste hokiliiga ja Lääne naiste hokiliiga naiste mängimiseks.

K: Kui kaua kestab NHL-i mäng?

V: NHL-i tavahooajal kestavad mängud 82 mängu meeskonna kohta; iga meeskond kohtub selle aja jooksul umbes 3 korda. Selle perioodi lõpus püütakse võita Stanley Cup.

K: Milliseid seisukohti võib jäähokimängu ajal sisse võtta?

V: Jäähokimängu ajal võib asuda 6 erinevat positsiooni - keskkaitsja , paremkaitsja , vasakpoolne kaitsja , parempoolne kaitsja , vasakpoolne kaitsja , väravavaht .